Tehnoloogiad

Siin lehel tutvustame, milliseid tehnoloogiaid kasutame energiatõhusate majade tootmiseks.

Loodesystemi majatehas tegeleb energiatõhusate elementmajade tootmisega. Eesmärk on pakkuda kliendile null-energia ja pluss-energia elementmaju. Majade eripäraks on termoprofiilterase kasutamine konstruktsioonielementides.

Meie majade seinte kandekonstruktsioonis kasutatakse puidu asemel termoprofiilkarkassi. Termoprofiil ehk termoroov on kuumtsingitud lehtterasest painutatud profiil, mis on mõeldud välisseinte karkasside ja fassaadide valmistamiseks. Terase tugevus ja hea töödeldavus võimaldavad valmistada kergeid, õhukesi, kuid samal ajal tugevaid konstruktsioone.

Termoprofiili ristlõike keskosas paiknev perforeering lõikab läbi külmasilla, vähendades oluliselt teraslehe soojusjuhtivust. Termoprofiili ning sama ristlõikega puitprussi soojustehnilised näitajad on samas klassis. Samuti on heal tasemel termoprofiilseinte heliisolatsiooniomadused. Nii näiteks on 175 mm profiiliga paneeli mõõdetud liiklusmüra helisumbuvus 43 dB ja muu välismüra sumbuvus 51 dB.

Termoprofiili kasutamisel on mitmeid eeliseid kivi- ja puitkarkassmajade ees. Terasest termoprofiil on:

 1. kerge, kuid tugev ja vastupidav;
 2. suure soojustakistusega;
 3. ilmastikukindel, vastupidav keskkonnatingimuste suhtes;
 4. ühtlase materjalistruktuuri ja kvaliteediga ning täpsete mõõtudega;
 5. keskkonnasõbralik – tekitab vähe jäätmeid (valmistatakse ja tarnitakse jääkideta) ning on ümbertöödeldav;
 6. lihtsalt töödeldav, monteeritav ja püstitatav.

Seinaelemendid koostatakse tehases, kasutades kandekonstruktsioonis erinevate profiilidega termokarkasse. Kõik seinaelemendid projekteeritakse inseneride poolt, tagamaks täpsed mõõdud, kandevõime, stabiilsuse ja soojapidavuse. Tehases koostatud seinaelemendid monteeritakse hiljem ehitusplatsil vastavalt koostejoonistele.

Termoprofiilseina jäikus tagatakse karkassi mõlemat poolt katvate ehitusplaatidega, vajadusel ka plaatide alla paigaldatud lisakonstruktsiooniga. Karkass täidetakse kogu sisemahus mineraalvilla või, energiatõhusamate konstruktsioonide puhul, PUR-soojustusvahuga. Seinte sisepindadele paigaldatakse auru- ja välispindadele tuuletõkkekiht.

Termopaneel (villaga soojustamise korral) koosneb: 

 1. kipskartong vm seinaplaat,
 2. aurutõkkekile,
 3. mineraalvill 200-250 mm,
 4. termoprofiilkarkass 200- 250 mm,
 5. tuuletõkkeplaat.

Termopaneelidest maja püstitamine läheb kiiresti, kuna suurem osa tööoperatsioone on tehtud juba tehases. Täpsete mõõtmetega paneelid asetatakse kohale, kinnitatakse vundamendi või vahelagede külge ning ühendusvuugid tihendatakse. Fassaadimaterjalideks sobivad kõik välisvooderduses kasutatavad materjalid. Suurima tõhususe kuludes ja kiiruses annab puitvooder.

Katusekandjateks on üldjuhul katusefermid – vastavale majale projekteeritud ning tehases valmistatud ogaplaatsõrestikud, mis tagavad katusekonstruktsiooni tugevuse ja püsivuse.

Näeme võimalust ka tootearenduseks, kombineerides termoprofiili kiviga ning taastuvenergialahendustega. Nii on võimalik saavutada null-energia maja, mis ei kuluta rohkem energiat, kui ise toota suudab. Meie koostööpartneril Elenor Solutions OÜ on mitmeaastane kogemus päikeseenergia ja küttelahenduste valdkonnas (vt www.paikesejaam.ee).

Energiatõhusus

Termoprofiilpaneelidest on võimalik valmistada nii hinnalt odavamat C-energiaklassi maja, ehitushinna ja energiatõhususe vahel optimaalset tasakaalu pakkuvat B-klassi hoonet kui ka tõeliselt energiatõhusat A-klassi maja. Kui lisada A-klassile päikesejaam, on võimalik saavutada null-energia maja.

Energiaklass sõltub lisaks seinakonstruktsioonidele reast muudest parameetritest, peamiselt maja projektlahendusest, põranda ja lae soojapidavusest, akende ja uste kvaliteedist ning tehnosüsteemidest. Seega ei saa kõrge energiaklassi maja ehitada vaid soojustust lisades, kuid samas ei saa muidugi rääkida energiatõhusast majast soojapidava seinata.

C- ja B- klassile vastavat tulemust on võimalik saavutada mineraalvill- soojustusega, A-klassi maja nõuab aga juba kõrgema soojustakistusega PUR-vahu kasutamist (sama soojapidavuse saavutamine villaga nõuaks ebamõistlikult paksu seina).

PUR-vahuga soojustamist on kasutatud mitu aastat ning Loodesystem kaubamärgi all on püsitatud sel tehnoloogial väga energiatõhusaid maju nii Eestis kui Skandinaavias.

Compare

Enter your keyword